Karaoğlanoğlu Şehitliği

   Şehit P.Kd.Alb. İbrahim KARAOĞLANOĞLU dahil 7 subay, 14 astsubay, 50 erbaş ve er olmak üzere toplam 71 Barış Harekatı şehidimizin ebedi istirahatgahıdır.

   1974 Barış Harekatında bu bölgede şehit olan subay, astsubay, erbaş ve erlerin isimlerini taşıyan birer sembolik mezar yapılmış, mezarlığın en uç noktasında 1915 Çanakkale Savaşında şehit düşenlerin giysilerini taşıyan bir asker heykeli 1011'inci Ana Tamir Bakım Komutanlığınca hazırlanarak konulmuştur. Daha sonra Kıbrıs Barış Harekatında şehit düşen ve çeşitli şehitliklerde münferit olarak defnedilen subay, astsubay, erbaş ve erler mermer taşlarda isimleri yazılı mezarlara nakledilmişlerdir. Şehitlikte kullanılan mermerler Adana-Osmaniye Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.

   Giriş kısmından mezarlara kadar uzanan beton ve karayol yapılmış, bu yürüyüş yolunun iki tarafındaki boş alan çiçeklendirilmiş ve mıcırla kaplanmış, giriş kapısı, nöbetçi kulübesi ve istinat duvarları yapılmış ve çevre çitleri ekilmiştir. Şehitlik ile batı yanındaki açık hava müzesi bir bütün oluşturmuştur. Şehitlik bugünkü hali ile 20 Temmuz 1976'da ziyarete açılmıştır.