Özel Görev Kuvveti Komutanlığı

İMKÂNSIZI HEMEN YAPARIZ, MUCİZE BİRAZ ZAMAN ALIR... ÖYLE HAZIRIZ Kİ DURMAMIZ BARIŞ UĞRUNA...

   Günümüz muharebe sahasının hızla değişmesi, teknolojik gelişmelerin bütün unsurları ile muharebe sahasının birer bileşeni hâline gelmesi ve silah sistemlerindeki gelişmeler sonucunda klasik harp anlamında iki kuvvetin karşı karşıya gelme ihtimalini azaltmıştır.

   Bunun sonucunda ülkeler hasım ülkeye isteklerini kabul ettirmek maksadıyla, daha çok asimetrik etkileri kullanma yolunu yeni bir konsept olarak benimsemeye ve bununla ilgili olarak da Silahlı Kuvvetlerinde gerekli değişiklikleri yapmaya başlamışlardır. Bu kapsamda; asimetrik harbin en önemli unsurlarından olan özel kuvvet harekâtının önemi de zamanla daha da artmıştır.

   Milli menfaatlerin korunması maksadıyla, Güv.K.K.lığının kuvvet çarpanı olarak gücüne güç katan Özel Görev Kuvvet Komutanlığı kurulmuştur. ÖGK K.lığının muharebe etkinliği tam, moral ve motivasyonu yerinde ve yüksek olup bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine verilecek her türlü görevi üstün bir görev anlayışı ile yerine getirecek güç, azim ve kararlılıktadır.