Havacılık Birlik Komutanlığı

Güvenlik Kuvvetleri Havacılık Birlik Komutanlığı; KKTC'nin kara hudutları, kara suları ve hava sahası ile Doğu Akdeniz'in uluslar arası deniz ve hava sahasında sahip olduğu egemenlik haklarının korunması ve bu bölgelerdeki Arama Kurtarma görevlerinin yerine getirilmesi maksadıyla; Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı kuruluşunda teşkil edilmiştir.

   

Doğu Akdeniz'in uluslar arası suları ve hava sahası ile KKTC'nin kara hudutları, kara suları ve hava sahasında öncelikli "Arama Kurtarma ve Havadan Sıhhi Tahliye" olmak üzere kendisine verilecek tüm görevleri 24 saat esasına göre başarı ile yerine getirebilecek imkân ve kabiliyetindedir.

   

Güvenlik Kuvvetleri Havacılık Birlik Komutanlığı icra edeceği görevlere yönelik uluslar arası standartlarda teçhizat ile donatılmış helikopterler ve eğitimli personele sahiptir.

   

Havacılık Birlik Komutanlığı envanterindeki helikopterler; tam otopilot sistemine, aletle uçuş ve gece görüş teçhizatına sahip olup her türlü hava şartlarında arama ve kurtarma görevi icra edebilecek yetenektedir.