Eğitim Merkez Komutanlığı
   Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na personel yetiştiren Eğitim Merkez Komutanlığı; 1974 Mutlu Barış Harekâtı?nda şehit düşen Muhabere Kıdemli Üstçavuş Şehit Kadir Gülseren'in soyadını aldığı Gülseren Kışlası?nda yer almaktadır.    

   Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın temel taşlarından olan Eğitim Merkez Komutanlığı, askere yeni alınan K.K.T.C. vatandaşlarının eğitim yaptığı, askerlik mesleğine oryantasyonun sağlandığı yerlerden biridir.    

   Vizyonu; kendisine verilen tarihi vazifeyi yerine getirmek üzere, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) ruhu ile kurulan Eğitim Merkez Komutanlığını Güv.K.K.lığının en iyi birliği yapmaktır.
 • K.K.T.C.'de dosta güven veren, düşmana korku salan,
 • 21'inci yüzyıl standartlarına sahip,
 • Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın imajına katkıda bulunacak,
 • En kaliteli kıta olmak üzere hazırlanmış,
 • Çocuklarımıza, insani ve ahlaki açıdan en iyi eğitimi veren,
 • Sadık, seçkin ve dinamik mücahitlerin oluşturduğu; teşkilatı, kullandığı teknolojiyi, silahları, araçları ve modern tesisleriyle, her zaman gurur duyulacak,
 • Kendisine emanet edilen evlatlarınızı en iyi şartlar içerisinde yaşatacak ve eğitecek,
 • Emsallerine göre çok yüksek derecede motive ve tatmin edilmiş silahlı bir güç halinde bulundurulması ve eğitim standartlarını daima yükseklerde tutmayı vizyon olarak belirlemiş bir birliktir.
   

   Atatürk'ün "Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin öncülüğünü kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar." sözünü kendisine rehber edinen mücahitler; Eğitim Merkez Komutanlığı'na katılan yeni mücahitleri kendi vizyonlarına yakışır bir şekilde törenle karşılamaktadırlar.    

   K.K.T.C.'de her Türk çocuğunun mutlak uğrayacağı kutsal bir yuva olan Eğitim Merkez Komutanlığı'nda herşey evlatlarımız içindir.    

   Eğitim Merkez Komutanlığı nizamiyeden girildiği andan itibaren herşeyin planlı bir şekilde devam etmesi, kayıtların süratle ve düzenli bir şekilde yapılması, doktorda ve Rehberlik ve Danışma Merkezi (REDAM)'nde yapılan titiz sağlık kontrolü, kısa süre içerisinde ölçü alınarak dağıtılan elbise, ayakkabı ve teçhizat; bir anda Güv.K.K.lığında uygulanan toplam kalite yönetimi ile evlatlarımıza verilen kıymeti ortaya koymaktadır.    

   Yemekhane ve koğuşların klimalı olması ve bunun yanı sıra daha birçok yenilikler ve modernize edilmiş tesis ve verilen hizmet beş yıldızlı otellerde verilen hizmeti aratmayacak kadar mükemmel hale getirilmiştir. Her gece banyo yapma, tuvaletlerin temizliği ile tertemiz çarşaflarda askerlerin istirahat edebilme imkânlarının olması onlara ayrı bir mutluluk vermektedir. Ayrıca eğitimden geriye kalan zamanlarda mücahitlerin; anket yapılarak meslek edindirme kursları ile KKTC'de üretici bir fert olarak yetişmesi ve askerden sonra bir meslek sahibi olmasına yönelik uğraşlar mücahitleri; Gülseren Kışlası?na iyice bağlayan bir başka faktördür.    

   Çağdaş bir ortam içerisinde bilgisayar, internet, yabancı dil, berber, kuaför, terzi, garson vb. kursları Eğitim Merkezi?nde geçen süre içerisinde açılan kurslardır. Vatan görevi yaparken, meslek edinen genç mücahitlerimiz koluna takılan altın sanat bileziğiyle gurur duymaktadır.    

   Bu düzen ve tertiple askerlerimiz askerlik mesleğinin değerlerini başlangıçtan itibaren yaşayarak öğrenmekte kendilerini de bu birliğin bir parçası olarak hissetmeleri sağlanmaktadır.    

   Böylece büyümenin, sorumluluk sahibi olmanın, vazifenin, fedakârlığın, vatan ve millet sevgisinin değerini daha iyi anlamaktadırlar.    

   Barıştaki en önemli işin eğitim olduğunu, zamanının büyük bir bölümünü eğitime ayırarak beş hafta süreyi etkili ve verimli kullanan mücahitler eğitimin sonunda; KKTC'yi yaşatma, azim ve kararlılığı ile kollarına taktıkları mücahit armalarını ve memleket sevgisini yüreklerine de perçinleyerek kendilerine yakışır çağdaş bir törenle birliklerine gönderilmektedirler. Eğitim Merkez Komutanlığı'na Yeni Gelen Askerlere Yapılan İşlemler
 • Yeni gelen personelin nizamiyeye gelişi,
 • Yeni gelen personelin nizamiyede karşılanması, gruplandırarak düzenli bir şekilde Eğitim Merkez Komutanlığı'na intikali,
 • Eğitim Merkez Komutanlığı'nda erbaş ve er seviyesinde karşılama,
 • Personel Subayının yeni gelenlerin kayıtlarını tamamlaması ve tek çift sıralama ile bölüklerine gönderilmesi,
 • Bölük Astsubayları tarafından personelin kayıtlarının tamamlanması,
 • Mihmandar personel nezaretinde berberde tıraşlarının yaptırılması,
 • Boy ve kilo tespiti ile beden ölçüsüne uygun elbiselerin dağıtımı,
 • Askerlerin eğitim sonrasında kendi aralarındaki eğlenceleri,
 • Birinci hafta sonu izne çıkmayan personelin ailelerinin Eğitim Merkez Komutanlığı bina ve tesislerini gezmesi ve çocuklarının hangi ortamda bulunduğuna şahit olması.